piątek, 16 maja 2014

Vampire Weekend: World of Darkness - rozrywka dla dojrzałych umysłów




Coś niecoś o grach fabularnych wydawanych przez White Wolf.



old World of Darkness
Stary, czy też 'klasyczny', Świat Mroku (oWoD) rozpoczął się dawno temu, bo w 1991, kiedy to światło dzienne ujrzał pierwszy system z tego universum, czyli Wampir Maskarada (Vampire: The Masquerade). Świat Mroku można podzielić na trzy główne systemy: Wampir, Wilkołak oraz Mag, do tego dochodzą wzbogacające już i tak bogaty system dodatkowe podręczniki (Wraith: The Oblivion; Changeling: The Dreaming; Kindred of the East; Hunter: The Reckoning; Mummy: The Resurrection; Demon: The Fallen; Orpheus), plus multum dodatków do każdego z nich, w szczególności do trzech głównych. Do zabawy potrzebny nam jest jedynie jeden z wyżej wymienionych podręczników, każdy zawiera niezbędne informacje, zasady gry oraz opisuje poszczególne kosmologie i wierzenia danych frakcji. Ponadto istnieje także podręcznik zwany niekiedy 'podstawowym', zwany po prostu Świat Mroku, opisujący całość oWoD zamiast skupienia się na poszczególnej frakcji istot nadnaturalnych.

Po drodze dostaliśmy kilka reedycji, z czego najbardziej znaczącą była druga, przynoszące istotne zmiany i ulepszenia. Do dziś trwają spory, która była najlepsza, acz wszyscy fani zgadzają się co do tego, że wersja najnowsza, zwana także V20 dla Wampira, W20 dla Wikołaka oraz M20 dla Maga, jest zdecydowanie najbardziej dopracowaną, nie tylko ze względu na jakość wydania. Swoja drogą, polska edycja podręczników jest obecnie bardzo trudna do znalezienia. Można kupić dodatki, ale na same podręczniki natykamy się bardzo rzadko, a jeśli już to ich cena jest często astronomiczna (ok. 250 - 300zł za jeden). Ale jak to mówią, szukajcie a znajdziecie, czasem można się miło zaskoczyć.

Opisywany jako gotycko - punkowy, zahaczający niekiedy o cyberpunk (vide: Mag), Świat Mroku prezentuję nam wizję rzeczywistości, którą zna każdy z nas. Jedyną różnicą jest wszechobecne zepsucie, upadek moralności i korupcja, nie wspominając o obecności istot takich, jak wilkołaki czy duchy. Gra opisuje zarówno współczesność, jak i inne epoki historyczne (Mroczne Wieki, epoka Wiktoriańska, czy nawet Dziki Zachód). Nie jest to typowe fantasy wypełnione potworami, nie tworzymy superbohaterów mających za zadanie wyruszyć na ratunek świata, tak więc fani Dungeons & Dragons mogą poczuć się zawiedzeni. Ale tutaj nie chodzi o naparzanie mieczem hord orków, tylko o coś nieco bardziej skomplikowanego.
Złotą zasadą oWoD jest 'jeżeli coś Ci się nie podoba - zignoruj to', z czego gracze lubią korzystać, szczególnie jeśli chodzi o gęsty metaplot tego świata (acz mi osobiście się on podoba). O co chodzi z tym metaplotem? Najkrócej mówiąc, metaplot to zbiór bardzo istotnych wydarzeń dotyczących danego świata, obecny w niektórych grach fabularnych; czyli np. Konwencja Cierni w 1493 roku rozpoczynająca podział na Camarillę i Sabat, jeśli chodzi o Wampira.

Jeśli chodzi o mechanikę gry, to zasady są dość proste. Nad rozgrywką czuwa prowadzący opowieść Narrator. O tym, czy dana akcja powiedzie się, czy zakończy porażką decydują rzuty dziesięciościenną kostką. Możliwości postaci graczy ograniczone są przez jej Cechy opisane przez wartości od 1 do 5 (jedynka oznacza, że coś zaledwie potrafisz, piątka - jesteś w tym mistrzem), acz niekiedy dane Cechy mają wartość 0 (Wygląd u Nosferatu). Esencją postaci jest jej karta, na której zapisane są wszystkie jej umiejętności, ale oczywiście najważniejsze jest zaangażowanie Gracza, bo jeśli potraktujemy swoją postać tylko jako zbiór kropek, to daleko nie zajdziemy.

istota naszej postaci, czyli karta ze statystykami
Niestety większość książek związanych z oWoDem nie zostało wznowionych, ale na ratunek przychodzi sklep DriveThruRPG.com, w którym możemy nabyć dawno zapomniane tytuły w opcji 'print on demand' lub w pdfach. Ponadto sklep często oferuje promocje, czy wręcz rozdaje niektóre rzeczy za darmoszkę - tak było z pierwszą powieścią z serii Clan Novels do Wampira, czyli Clan Novel: Torreador, którą mogliśmy pobrać ze strony w formie pdf za darmo, wystarczyło się tylko zarejestrować. Na ebay'u sporadycznie można znaleźć niektóre wydania, chociaż ich cena niekiedy przyprawia o ból głowy.

Warto wspomnieć o genialnej serii filmików na YT, którą prowadzi The Gentleman Gamer. Wyjaśnia on zasady Świata Mroku, opisuje Klany, wydania książek związanych z WoDem i sypie wiedzą z rękawa. Poza tym ma cudowny głos. Skupia się głównie na Wampirze, ostatnio zaczął omawiać Wilkołaka. Warto go pooglądać, żeby dowiedzieć się czegoś ciekawego.

new World of Darkness
Wydawane od 2004 roku, nowa edycja Świata Mroku, w której Wampir otrzymał podtytuł Requiem, Wilkołak - Odrzuceni, Mag Przebudzenie. Zero komentarza z mojej strony. Mogłabym napisać pięciostronicowy esej dlaczego nWoD ssie, ale nie mam w sobie aż tyle masochizmu.

apage, Satanas!


Podsumowując, chociaż oWoD nie osiągnął takiej popularności jak na przykład D&D, to jednak dla mnie osobiście jest o wiele lepszym systemem fabularnym. Uwaga skupia się przede wszystkim na osobie Gracza. Świat Mroku jest 'grą dla dojrzałych umysłów', jak możemy przeczytać na okładce podręcznika. Zgadzam się z tym całkowicie, bo osoby nastawione na mHrok, czy też 'fani' istot nadnaturalnych, którzy swoją miłość odkryli po przeczytaniu tych wszystkich tanich romansideł ze Zmierzchem na czele, nie mają w tej grze czego szukać.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz